Vodič za The Ordinary, NIOD i Hylamide

Vodič za The Ordinary, NIOD i Hylamide

The Ordinary, NIOD i Hylamide su kozmetičke linije kompanije Deciem koja se već nekoliko godina nalazi u središtu pažnje stručne i opšte javnosti zbog svog transformativnog uticaja na tržište kozmetike. Naime, Deciem ima misiju da demokratizuje kozmetičku industriju tako što potrošačima obezbeđuje efikasne proizvode za u proseku 5 do 10 puta nižu cenu od prosečne cene u industriji, i to bez negativnog uticaja na efikasnost proizvoda. Ovo postižu tako što sami prave svoje proizvode, direktno nabavljaju sirovine od proizvođača, ne izdvajaju sredstva za marketing, imaju minimalističku primarnu i sekundarnu ambalažu te takoreći „nisu alavi“.

Proizvodi su značajno utemeljeni u nauci tako da koriste adekvatne koncentracije i relevantna jedinjenja. Ovo takođe znači da su svi proizvodi formulisani bez esencijalnih/etarskih ulja, prirodnih i sintetičkih mirisa i prostih alkohola koji su česti iritansi, doprinose upalama i mogu da prouzrokuju hiperpigmentaciju.

The Ordinary je najpopularniji brend ove kuće jer nudi minimalističke a efikasne formulacije sa prosečnom cenom od nepunih 10 evra. Hylamide nudi kompleksnije formulacije sa prosečnom cenom od 20 evra, dok je NIOD fokusiran na savremena jedinjenja i vrlo kompleksne formulacije za koje je u proseku potrebno 50 evra.

Svi proizvodi su predstavljeni iz perspektive jedinjenja koja sadrže, što kod potrošača stvara veliku zabunu. Naime, kako bi prosečan potrošač mogao da pravilno izabere proizvod, on mora tačno da zna koje jedinjenje može da adresira njegov problem, što adekvatan izbor čini skoro pa nemogućim u najvećem broju slučajeva. Sa druge strane, brend često koristi visoke koncetracija jedinjenja koji zahtevaju adaptaciju kože, odnosno postepeno uvođenje, što u kombinaciji sa neadekvatnim izborom često vodi u značajne iritacije i prekid korišćenja.

Stoga je bilo posebno važno formirati ovaj brzi, tabelarni vodič za Ordinary, NIOD i Hylamide.


Takođe neophodno je skrenuti pažnju čitaocima da trijaža proizvoda koji su dostupni na našem tržištu nije uređenja najbolje. Naime, dostupan je retinol od 1% (inače maksimalna dozvoljena koncetracija) koji mogu da podnesu samo iskusni korisnici i to nakon što su se adaptirali. Ova koncetracija će kod mnogih sigurno proizvesti značajne iritacije, pa je Ordinery baš zato obezbedio verzije retinola od 0,2% i 0,5%, ali one nisu dostupne na našem tržištu. Slična je situacija je sa suspenzijom vitamina C od 23% koja će sigurno proizvesti iritacije kod određenog broja korisnika jer zahteva adaptaciju, pa je stoga proizvođač napravio čist vitamin C u prahu koji se individualno dozira pri nanošenju i tako korisnik prilagođava jačinu. Suspenzija je takođe dosta teška posto je formulisana bez vode, te nije pogodna za dnevnu primenu, zbog čega je proizvođač napravio silikonsku verziju koju mnogi koriste kao prajmer, ali ni on nije dostupan. Takođe, ovaj brend poseduje najpotpuniju ponudu različitih molekula odnosno oblika vitamina C ali oni, za sada, neće biti dostupni.

Nije dostupan ni vitamin C od 8% u kombinaciji sa alfa arbutinom od 2%, ali jeste dostupan samo alfa arbutin od 2%. Takođe, nije dostupan ni Hylamide C Booster koji sadrži 25% vitamina C u blažem obliku ali, još važnije, rezorcinol koji je odlična zamena hidrokinonu. Tako da je ovo verovatno superiorniji proizvod za borbu protiv hiperpigmentacija nego alfa arbutin.  Nije dostupna ni azelaična kiselina od 10% kao odlična kozmetička podrška za kože sa rozaceom, koje u suštini imaju jako loše opcije za negu na lokalnom tržištu. NIOD Modulating Glucosides je retko dobro formulisan proizvod za regulaciju upalnih procesa i reaktvnosti kože, koji ne samo što može biti dobra podrška za sve tipove kože već može biti dobro pomoćno sredstvo za oporavak od estetskih procedura, ali, na žalost, ni ovaj proizvod neće biti dostupan, iako je ova kategorija na našem tržištu bukvalno prazna.


Bez obzira na sve navedeno, veliki broj kultnih proizvoda Deciema kao što je su Buffet, 23% suspenzija vitamina C , emulzija Granctive Retinoda, bakarni serum, MMHC2 i mnogi drugi konačno su dostupni potrošačima u Srbiji.

VODIČ

Opšte smernice:

Redosled nanošenja: prvo se na kožu nanose proizvodi lagane, vodene ili gel teksture, potom emulzije odnosno proizvodi mlečne, nešto gušće teksture, onda nešto teži proizvodi, uglavnom kreme, i na kraju ulja i emolijensi. Ovo su univerzalna pravila primene osim ako na samom proizvodu nije eksplicitno drugačije navedeno.

VODENI RASTVORI – SERUMI – GELOVI – EMULZIJE – KREME – ULJA – EMOLIJENSI

Broj proizvoda u jednoj rutini ne bi trebalo da bude veći od 3, pošto je mala verovatnoća da će koža primiti bilo šta više. Ipak, na dlanu ruke možete pomešati i više od tri proizvoda koja nameravate naneti na kožu u jednom nanošenju – ovo nije nužno ni bolje, ni zdravije za vašu kožu, niti će obezbediti bolje rezultate.

DECIEM VODIČ – final